< PALVELUT AMMATTILAISILLE

Perheterapeutit systeemisissä tiimeissä

Tarjoamme erityisesti lastensuojeluun ja muuhun lasten ja perheiden kanssa tehtävään työhön sekä systeemisyyteen perehtyneitä perhepsykoterapeutteja osaksi hyvinvointialueiden systeemisiä tiimejä.

Profiam perheterapeutit

Hyvinvointialueiden systeemisten tiimien tukena

Profiamin perheterapeutti voi toimia säännöllisenä jäsenenä, kliinikkona hyvinvointialueen systeemisissä tiimeissä. Perheterapeutin tehtävä on tukea systeemisen perheterapeuttisen otteen toteutumista tiimissä ja asiakastyössä. 

Perheterapeuttinen osaaminen vahvistaa työntekijöiden ymmärrystä lapsen/perheen/asiakkaan tilanteen taustalla olevista ilmiöistä sekä tuo ymmärrystä vaikeiden yhteistyösuhteiden taustalla olevista tapahtumista ja tunteista. Perheterapeuttinen työskentely monipuolistaa ja tehostaa asiakasprosessien ja tukitoimien suunnittelua sekä parhaimmillaan vahvistaa asiakkaiden osallisuutta sekä kokemusta kohdatuksi ja kuulluksi tulemisesta.

Perheterapeutin osallistumisen tavoitteena on myös työskentelyn vaikutusten jatkuva arviointi niin, että vaikutukset heijastuvat lasten, perheiden ja asiakkaiden hyvinvointiin pitkäkestoisesti. Lasten, perheiden ja aikuisten kanssa työskentelevä työyhteisö saa perheterapeuttista tukea työskentelyynsä, mikä lisää työssä jaksamista ja työhyvinvointia.

 

Tutustu Profiamin konsultoiviin asiantuntijoihin

Varsinais-Suomi ja Satakunta, Etäpalvelut

Assi Ailoranta

Palvelupäällikkö, Sosiaalityöntekijä (VTM), Perhe- ja paripsykoterapeutti

040 518 9572
assi.ailoranta@profiam.fi

Pirkanmaa ja Kanta-Häme, Etäpalvelut

Anne-Mari Saarela

Psykologi, perhe- ja paripsykoterapeutti

044 493 1274
anne-mari.saarela@profiam.fi

Varsinais-Suomi ja Satakunta, Etäpalvelut

Riia Otava

Psykologi (PsM), perhepsykoterapeutti

040 677 0456
riia.otava@profiam.fi

Varsinais-Suomi ja Satakunta, Etäpalvelut

Nina Virtanen

Psykologi (PsM), perhe- ja paripsykoterapeutti, työnohjaaja

044 461 3824
nina.virtanen@profiam.fi

Pirkanmaa ja Kanta-Häme

Anu Jylhä

Perhe- ja paripsykoterapeutti

050 439 5308
anu.jylha@profiam.fi

Varsinais-Suomi ja Satakunta

Tarja Melakari

Perhepsykoterapeutti (ET), Sairaanhoitaja, psykiatria, syömishäiriöasiantuntija

040 518 9526
tarja.melakari@profiam.fi

Uusimaa

Tuula Hyppönen

Perhe- ja paripsykoterapeutti

044 493 4462
tuula.hypponen@profiam.fi

Varsinais-Suomi ja Satakunta

Marianne Toimio-Elomaa

Perhe- ja paripsykoterapeutti, sosionomi

040 774 2658
marianne.toimio-elomaa@profiam.fi

Keski-Suomi

Jaakko Antila

Sairaanhoitaja AMK, psykiatria, perhe- ja paripsykoterapiakoulutuksessa

044 700 7423
jaakko.antila@profiam.fi

Uusimaa

Sirpa Ahola

Perhepsykoterapeutti, ratkaisukeskeinen neuropsykiatrinen valmentaja, ADHD-coach

044 515 0619
sirpa.ahola@profiam.fi

Uusimaa, Etäpalvelut

Tiina Wiklund

Perhe- ja paripsykoterapeutti, sairaanhoitaja AMK, psykiatria

0400 196 752
tiina.wiklund@profiam.fi

Varsinais-Suomi ja Satakunta, Etäpalvelut

Janna Kujanpää

Perhe- ja paripsykoterapeutti, sosionomi YAMK

044 408 3251
janna.kujanpaa@profiam.fi

Uusimaa

Katja Väänänen

Perhe- ja paripsykoterapeutti, Sairaanhoitaja AMK, psykiatria

040 8500 703
katja.vaananen@profiam.fi

Varsinais-Suomi ja Satakunta, Etäpalvelut

Riikka Okko-Holck

Perhe- ja paripsykoterapeutti, sairaanhoitaja, työnohjaajakoulutuksessa

040 655 1011
riikka.okko-holck@profiam.fi

Pirkanmaa ja Kanta-Häme

Kirsi Joronen

Perhe- ja paripsykoterapeutti, sosionomi AMK, työnohjaaja

040 594 1612
kirsi.joronen@profiam.fi

Varsinais-Suomi ja Satakunta, Etäpalvelut

Marlene Karttunen-Salonen

Perhepsykoterapeutti, pariterapeutti, psykiatrinen sairaanhoitaja

040 551 3297
marlene.karttunen-salonen@profiam.fi

Keski-Suomi, Etäpalvelut

Tuukka Kujala

Sosionomi AMK, perhe- ja paripsykoterapiakoulutuksessa

040 672 1856
tuukka.kujala@profiam.fi

Varsinais-Suomi ja Satakunta, Etäpalvelut

Katja Oksanen

Perhe- ja paripsykoterapeutti, sosionomi AMK, työnohjaajakoulutuksessa

044 493 7627
katja.oksanen@profiam.fi

Pirkanmaa ja Kanta-Häme

Hilla Anttoora

Sosiaalityöntekijä (YTM), perhe- ja paripsykoterapiakoulutuksessa

hilla.anttoora@profiam.fi

Keski-Suomi

Jenni Hovila

Perhe- ja paripsykoterapeutti, Sosiaalityöntekijä

jenni.hovila@profiam.fi

Keski-Suomi

Laura Jaakkola

Sosiaalityöntekijä, perhepsykoterapeutti, työnohjaaja

044 568 6052
laura.jaakkola@profiam.fi

OTA YHTEYTTÄ

Kysy lisää Profiamin asiantuntijapalveluista.

Saat meihin helposti yhteyden sähköpostilla tai täyttämällä oheisen lomakkeen. Asiantuntijamme kertovat mielellään lisää palveluistamme.

044 958 0586

Hyväksy tietosuojaselosteen ehdot