< SOSIAALIHUOLLON PALVELUT

Perhearviointi ja vanhemmuuden arviointi

Arviointipalvelut tarjoavat ratkaisuja tilanteisiin, jossa halutaan vahvistaa ymmärrystä perheenjäsenten ja perheen kokonaistilanteesta, vanhemmuudesta ja perheen sisäisestä vuorovaikutuksesta. 

Pyydä tarjous tai kysy lisää! tilaukset@profiam.fi

Profiam - Perhetyön arviointi

Arvioinneista ratkaisuihin

Kun tavoitetaan arjen tasolla näkyvien haasteiden taustalla vaikuttavat juurisyyt, pystytään tarjoamaan perheille juuri oikeanlaista apua. Profiamin aidosti moniammatilliset arvioinnit toteutetaan aina perheen tutussa arkiympäristössä (kotona ja lähiympäristössä).

Perhearviointi

Moniammatillinen perhearviointi on kokeneiden ammattilaisten yhdessä perheen kanssa toteuttama kattava perheen kokonaistilanteen, vanhemmuuden ja tuen tarpeiden arviointi. Perhearviointi on tarkoituksenmukaista toteuttaa esimerkiksi, kun on huolta lapsen ja perheen tilanteesta mutta ei riittävää tietoa tarkoituksenmukaisen tuen suunnittelemiseksi tai työskentely perheen kanssa ei etene.

Perhearviointi on perheen omassa arkiympäristössä toteutettava kokonaisuus, jossa keskitytään asioiden tarkasteluun erityisesti lapsen/lasten näkökulmasta. Arviointityöryhmä ja tarkempi työskentelyn sisältö suunnitellaan aina yksilöllisesti perheen tarpeisiin. Arviointityön myötä lisätään perheen omaa ymmärrystä tilanteestaan sekä tuotetaan tilaavalle taholle kattava kokonaiskuva suosituksineen työskentelyn eteenpäin viemiseksi, soveltuvien tukitoimien järjestämiseksi tai asiakkuuden päättämiseksi.

Vanhemmuuden arviointi

Vanhemmuuden arviointi on kokeneiden ammattilaisten yhdessä perheen kanssa toteuttama syväluotaava arviointikokonaisuus, jossa tuotetaan perusteltu näkemys siitä, millä tasolla vanhemmat/vanhempi pystyvät vastaamaan lapsen yksilöllisiin tarpeisiin lapsen kasvun ja kehityksen turvaamiseksi.

Vanhemmuuden arviointi on tarkoituksenmukaista toteuttaa esim., kun on suurta huolta lapsen tilanteesta ja vanhemmuudesta, esimerkiksi huostaanottoa tai sijoitetun lapsen kotiuttamista pohdittaessa. Vanhemmuuden arviointi on perheen omassa arkiympäristössä toteutettava kokonaisuus, jossa keskitytään asioiden tarkasteluun erityisesti vanhemmuuden ja lapsen/lasten näkökulmasta. Arviointityöryhmä ja tarkempi työskentelyn sisältö suunnitellaan aina yksilöllisesti perheen tarpeisiin. Arviointityön myötä lisätään vanhempien ja perheen omaa ymmärrystä tilanteestaan sekä tuotetaan tilaavalle taholle perusteltu näkemys vanhemman kyvystä vastata riittävällä tasolla ko. lapsen tarpeisiin - soveltuvien tukitoimien järjestämiseksi tai asiakkuuden päättämiseksi.

Moniammatillista arviointia toteuttavat mm.:

Varsinais-Suomi ja Satakunta

Pauliina Nieminen

Lasten ja nuorten erikoispsykologi (PsM), Theraplay-practioner, aikuisten integratiivinen yksilöpsykoterapeutti (koulutuksessa)

040 689 4200
pauliina.nieminen@profiam.fi

Pirkanmaa ja Kanta-Häme

Hanna Luokkanen

Sosiaalityöntekijä YTM

044 731 8790
hanna.luokkanen@profiam.fi

Keski-Suomi

Hannele Metsäranta

Sosiaalityöntekijä

040 519 1214
hannele.metsaranta@profiam.fi

Uusimaa

Satu Boxberg

Sosiaalityöntekijä (VTM), KKT-psykoterapeutti

040 355 6232
satu.boxberg@profiam.fi

Keski-Suomi

Minna Silander

Psykologi (PsM)

040 663 1019
minna.silander@profiam.fi

Uusimaa

Katja Väänänen

Perhe- ja paripsykoterapeutti, Sairaanhoitaja AMK, psykiatria

040 8500 703
katja.vaananen@profiam.fi

Keski-Suomi

Jaakko Antila

Sairaanhoitaja AMK, psykiatria, perhe- ja paripsykoterapiakoulutuksessa

044 700 7423
jaakko.antila@profiam.fi

Varsinais-Suomi ja Satakunta

Reetta Kouki

Toimintaterapeutti, KM

044 778 7102
reetta.kouki@profiam.fi

Varsinais-Suomi ja Satakunta, Etäpalvelut

Anni Haklin

Sosionomi AMK, traumapsykoterapiakoulutuksessa

040 6500 667
anni.haklin@profiam.fi

Uusimaa

Laura Huttunen

Sosionomi YAMK

044 493 6950
laura.huttunen@profiam.fi

Varsinais-Suomi ja Satakunta

Roosa Leppänen

Sosionomi AMK

040 518 9615
roosa.leppanen@profiam.fi

Varsinais-Suomi ja Satakunta

Jarno Marjakangas

Sairaanhoitaja AMK, psykiatria

040 687 5199
jarno.marjakangas@profiam.fi

OTA YHTEYTTÄ

Kysy lisää Profiamin sosiaalihuollon palveluista.

Saat meihin helposti yhteyden sähköpostilla tai täyttämällä oheisen lomakkeen. Asiantuntijamme kertovat mielellään lisää palveluistamme.

044 958 0586

Anna Isotalo-Peltonen

Aluepäällikkö / Varsinais-Suomi, Sairaanhoitaja AMK, sosionomi YAMK
040 590 2506
anna.isotalo-peltonen@profiam.fi

Sanna Lindroos

Aluepäällikkö / Varsinais-Suomi, Sosiaalityöntekijä (YTM), työnohjaajakoulutuksessa
045 211 6522
sanna.lindroos@profiam.fi

Tiina Pekkanen

Aluepäällikkö / Uusimaa, Sosiaalityöntekijä (YTM)
040 636 1129
tiina.pekkanen@profiam.fi

Maija Teppo

Aluepäällikkö / Pirkanmaa, Sosiaalityöntekijä (YTM), KKT-psykoterapiakoulutuksessa
040 483 9927
maija.teppo@profiam.fi

Paula Arkimaa

Aluepäällikkö / Keski-Suomi Sairaanhoitaja YAMK, työnohjaaja
044 986 4379
paula.arkimaa@profiam.fi

Hyväksy tietosuojaselosteen ehdot