< Terapia- ja kuntoutuspalvelut

Kelan NUOTTI-valmennus 16-29-vuotiaille nuorille

Etsitkö itsellesi Nuotti-valmentajaa?
Pirkanmaa: 040 483 9927
Keski-Suomi: 044 986 4379
info@profiam.fi

Tarjoamme NUOTTI-valmennusta Keski-Suomen ja Pirkanmaan alueilla 

 

Nuotti-valmennus on tarkoitettu 16–29-vuotiaalle nuorelle, jonka toimintakyky on olennaisesti heikentynyt ja joka tarvitsee tukea edetäkseen opiskelu- ja työelämäpolulla. Valmennuksessa nuori saa oman henkilökohtaisen valmentajan, joka tapaa nuorta tämän omassa arkiympäristössä ja on tarvittaessa mukana erilaisissa verkostotapaamisissa. 

Valmennus tarjoaa nuorelle tukea jokapäiväisen elämän erilaisiin haasteisiin ja tulevaisuuden, kuten opiskelun tai työn suunnitteluun. Valmennuksen tavoitteena on, että nuoren käsitys omista vahvuuksista ja voimavaroista vahvistuu ja hän kartuttaa elämänhallintaan ja työelämävalmiuksiin liittyviä taitojaan. 

Valmennus toteutetaan 5 kuukauden aikana ja tapaamisia on enintään 20. NUOTTI-valmennus on nuorelle maksutonta ja valmennuksen ajalta voi hakea Kelan kuntoutusrahaa.

Profiam tarjoaa NUOTTI-valmennusta Keski-Suomen ja Pirkanmaan alueilla. Profiamin NUOTTI-valmennusta tekevillä työntekijöillä on vahva ammatillinen kokemus ihmisten hyvinvoinnin ja toimintakyvyn tukemisesta erilaisissa elämänvaiheissa. Työntekijöillä on käytettävissään Profiamin moniammatillisen tiimin tuki valmennukselle.

 

Miten NUOTTI-valmennukseen haetaan?

Valmennukseen pääsee soittamalla Kelan valtakunnalliseen kuntoutuksen palvelunumeroon 020 692 205 ja kertomalla halukkuudesta aloittaa NUOTTI-valmennus. Hakemiseen ei tarvita lääkärinlausuntoa. Kelan kuntoutuksen asiantuntija haastattelee sinut sovittuna aikana ja vastaanottaa samalla suullisen hakemuksen. Erillistä hakemuslomaketta tai liitteitä ei tarvita. Nuori osallistuu itse palveluntuottajan valitsemiseen. Profiam löytyy Kelan palveluntuottajahausta. 

Lue tarkemmin NUOTTI-valmennuksesta Kelan verkkosivuilta.

Yhteystiedot

Keski-Suomen alueella:

Paula Arkimaa
Aluepäällikkö / Keski-Suomi
Sairaanhoitaja YAMK, työnohjaaja

044 986 4379
paula.arkimaa@profiam.fi

Pirkanmaan alueella:

Maija Teppo
Aluepäällikkö / Pirkanmaa
Sosiaalityöntekijä (YTM), KKT-psykoterapiakoulutuksessa

040 483 9927
maija.teppo@profiam.fi

Tutustu Profiamin Nuotti-valmennusta tarjoaviin asiantuntijoihin Keski-Suomessa

Keski-Suomi

Jaakko Antila

Sairaanhoitaja AMK, psykiatria, perhe- ja paripsykoterapiakoulutuksessa

044 700 7423
jaakko.antila@profiam.fi

Keski-Suomi

Minna Auvinen

Sosionomi AMK

040 125 9950
minna.auvinen@profiam.fi

Keski-Suomi

Niina Halttunen

Sairaanhoitaja AMK, psykiatria, Psykoterapiakoulutuksessa (integratiivinen psykoterapia)

044 713 2574
niina.halttunen@profiam.fi

Keski-Suomi

Minna Kerminen

Sosionomi YAMK

040 652 2133
minna.kerminen@profiam.fi

Keski-Suomi

Pirjo Kortelainen

Sosionomi kuvataideterapeutti AMK, NEPSY-valmentaja

044 493 7442
pirjo.kortelainen@profiam.fi

Keski-Suomi

Tuukka Kujala

Sosionomi AMK, perhe- ja paripsykoterapiakoulutuksessa

040 672 1856
tuukka.kujala@profiam.fi

Keski-Suomi

Juha Linjala

Yhteisöpedagogi

040 654 8217
juha.linjala@profiam.fi

Keski-Suomi

Antti Mäkelä

Sosionomi AMK

044 491 4441
antti.makela@profiam.fi

Keski-Suomi

Marko Savolainen

Sosionomi AMK

044 493 4141
marko.savolainen@profiam.fi

Keski-Suomi

Jani Heiskanen

Yhteisöpedagogi

040 6326 345
jani.heiskanen@profiam.fi

Tutustu Profiamin Nuotti-valmennusta tarjoaviin asiantuntijoihin Pirkanmaalla

Pirkanmaa ja Kanta-Häme

Mikko Ritola

Psykiatrinen sairaanhoitaja

040 185 7248
mikko.ritola@profiam.fi

Pirkanmaa ja Kanta-Häme

Susanna Halla-aho

Psykiatrinen sairaanhoitaja, ratkaisukeskeinen neuropsykiatrinen valmentaja

044 901 8277
susanna.halla-aho@profiam.fi

Pirkanmaa ja Kanta-Häme

Laura Kyllöinen

Sosionomi AMK

044 493 6217
laura.kylloinen@profiam.fi

Pirkanmaa ja Kanta-Häme

Katja Paananen

Sosionomi AMK, ratkaisukeskeinen lyhytterapeutti

040 645 2371
katja.paananen@profiam.fi

Pirkanmaa ja Kanta-Häme

Riina Tuominen

Sosionomi AMK, NEPSY-valmentaja, sosiaalityön maisterivaiheen opiskelija

040 528 9391
riina.tuominen@profiam.fi

Pirkanmaa ja Kanta-Häme

Mari Vesamäki

Sosionomi AMK, sairaanhoitaja, musiikkiterapeutti

040 563 8220
mari.vesamaki@profiam.fi